Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Atrakcje turystyczne » Wieża widokowa w ...

Baza ofert

Wieża widokowa w Łęcznej

0000-00-00 00:00:00 Wieża znajduje się na terenie zespołu dworsko-parkowego w Podzamczu. Została oddana do użytku 21 marca 2019 r. Przed laty budynek pełnił funkcję suszarni chmielu należącej do dawnego folwarku datowanego na koniec XIX w. Z tarasu widokowego, który znajduje się na wysokości 10 m widać rozległy obszar Podzamcza, będącego aktualnie w trakcie prac rewitalizacyjnych.

Nazwa Podzamcze odnosi się do dużego terenu, o powierzchni blisko 20 ha, położonego w widłach rzek Świnki i Wieprza. Północną część obszaru zajmują pola i ogrody oraz zabudowania byłego folwarku. Południowa część to park ze starym drzewostanem oraz szpalerami lip, których wiek ocenia się na około 200 lat. Zachowało się osiem drzew, które uznano za pomniki przyrody. Większość z nich to gatunki pochodzące z Ameryki Północnej, nie występujące naturalnie w Polsce. Park zajmuje powierzchnię ponad 2 hektarów i jest odtworzony w stylu XVIII-wiecznego ogrodu włoskiego. Teren bezpośrednio przylegający do rzek jest częściowo położony w granicach chronionego Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Zostanie on utrzymany w jak najbardziej naturalnym charakterze zapewniającym rozwój ekosystemu tego obszaru, będąc miejscem dla miłośników przyrody czy pasjonatów fotografii. Nad stromymi skarpami rzek znajduje się miejsce, gdzie kiedyś górował nad miastem łęczyński zamek, będący siedzibą właścicieli dóbr łęczyńskich, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1525 r. Z dawnych zabudowań dworskich oprócz budynków gospodarskich zachował się wielokrotnie przebudowywany dwór oraz oficyna. Układ komunikacyjny został odnowiony i uzupełniony o aleję dojazdową, ścieżki i place. Wykonano nowe nasadzenia i zaopatrzono teren w elementy małej architektury.

Jako ciekawostkę warto dodać, że podczas prac ziemnych robotnicy natrafili na zarys niewielkiej chaty przy północnej stronie dawnej stajni oraz fragmenty ceramiki. Powzięte prace archeologiczne odsłoniły stropy 3 obiektów o funkcji mieszkalnej i gospodarczej. Odnaleziono kolejne elementy ceramiki, kości, polepę oraz prawdopodobnie metalowy nóż. Wiek wykopalisk szacuje się na ponad 1000 lat czyli okres do X wieku. Prowadzone badania potwierdzają wstępne założenia archeologów o istnieniu w tym miejscu wczesnośredniowiecznej osady.

Zespół dworsko – parkowy Podzamcze jest ogólnodostępny dla odwiedzających, wejście na wieżę widokową jest bezpłatne, możliwe codziennie w godzinach 8.00-21.00.

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe