Szlak turystyczny "Magia miejsc"
2015-08-07 21:19:55
Magiczny szlak turystyczny od długości ok. 94 km prowadzący przez Zawieprzyce – Kijany – Łęczna – Ludwin – Dratów – Kaniwola – Rogoźno – Piaseczno – Cyców, ukazuje bezcenne skarby minionych wieków: prawosławne, katolickie i żydowskie miejsca kultu religijnego, drzemiące w cieniu parkowego starodrzewia dwory i pałace oraz skłaniające do refleksji i zadumy miejsca pamięci narodowej, którym towarzyszy naturalne piękno poleskich krajobrazów. Magiczne miejsca przenoszą nas w romantyczną podróż śladami wielkich postaci, wydarzeń i ludzkich dramatów oraz różnorodnej architektury.
Jedną z propozycji rozpoczęcia podróży po magicznym szlaku są Zawieprzyce. W malowniczo usytuowanym zespole pałacowo-parkowym znajdują się m.in. ruiny zamku z XVII wieku, wzniesionego przez Atanazego Miączyńskiego i najlepiej zachowany zabytek zespołu-barokowa kaplica zamkowa z końca XVII wieku. Architektura tworzy doskonałe warunki do inscenizacji walk wojów średniowiecznych oraz pokazów tańca, kuchni, uzbrojenia i sztuki rzemieślniczej-a wszystkie atrakcje możliwe są do obejrzenia podczas organizowanej w każdy pierwszy majowy weekend historycznej Majówki w Zawieprzycach.
Z Zawieprzyc, przez Kijany (gdzie znajduje się neorenesansowy Pałac Sonnenbergów z XIX wieku) docieramy do miasta Łęczna. Na łęczyńskie targi ściągało niegdyś tysiące sprzedawców, kupców i pośredników, nawet z najdalszych krain- Rosji, Niemiec, Austrii, ziem Królestwa Polskiego. Targi, rozwój przestrzenny miasta, okazałe budownictwo, sprawiły, że miasto rozwinęło się kreując silny ośrodek miejsko-handlowy i to na skalę krajową. O dawnej świetności miasta świadczy zachowany do dziś zabytkowy układ urbanistyczny starego miasta z trzema rynkami, ratuszem, synagogą i zespołem przykościelnym przy renesansowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Co roku miejsce to skupia uczestników Jarmarku Łęczyńskiego. Kolejnym punktem na mapie szlaku jest Dratów. Teren bajecznej cerkwi położonej wśród zieleni, stał się inspiracją do zorganizowania Festiwalu Kultur Prawosławnych. Stamtąd proponujemy podróż nad Jezioro Piaseczno, gdzie można zatrzymać się na dłużej, skorzystać z jazdy konnej czy też nauczyć się nurkowania i żeglugi. W pobliżu miejscowości Piaseczno znajduje się jezioro Rotcze, Sumin, a także Poleski Park Narodowy. W tym roku, nad jeziorem Piaseczno odbył się I Festiwal Szantowy, stanowiąc dodatkową atrakcję turystyczną tego miejsca. Kolejnym przystankiem jest Cyców, gdzie w 1920 roku ułani pod dowództwem gen. Z. Piaseckiego stoczyli zwycięską bitwę z bolszewikami, której rekonstrukcję można było obejrzeć 8 sierpnia. W miejscowości znajduje się izba pamięci poświęcona bitwie. Wędrując szlakiem magicznych miejsc nie można pominąć centra turystycznego, skupiającego w sobie Dwór w Milejowie, Jaszczowie i Łysołajach. Z miejscowości Łysołaje można odbyć wycieczkę szlakiem wodnym, na canoe lub kajakiem, docierając do Łańcuchowa. Droga powrotna, wiedzie przez Zakrzów, gdzie co roku odbywa się Noc Świętojańska. Uwieńczeniem podróży będzie spacer po Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym, obejmującym rzekę Wieprz z licznymi starorzeczami, meandrami oraz towarzyszącymi im torfowiskami.
Galeria
Pliki