Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Atrakcje turystyczne » Powiat łęczyński - ...

Baza ofert

Powiat łęczyński - gościnne brzegi, wielobarwny wypoczynek, magia miejsc!

2015-02-09 09:56:57 Ruiny zamku w Zawieprzycach Położony na pograniczu Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego powiat łęczyński stanowi doskonałe miejsce na weekendowy lub urlopowy wypoczynek. Gościnne brzegi rzeki Wieprz oraz jezior Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego zachęcają do różnorodnych form wypoczynku na łonie przyrody, a piękne zakątki sprawiają, że trudno oprzeć się magii oglądanych miejsc. Centralne położenie sprawia, że powiat stanowi również idealną bazę wypadową do zwiedzania Lublina, Polesia i okolic.

Niewątpliwie największe bogactwo powiatu stanowi przyroda. O tym, jak cenne to dziedzictwo, świadczy fakt, że znaczna część powiatu objęta jest różnymi formami ochrony przyrody. Poleski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie oraz Nadwieprzański Park Krajobrazowy są siedliskami wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Urocze zakątki stanowią raj dla osób spragnionych wypoczynku na łonie przyrody. Okoliczne lasy obfitują w grzyby i jagody. Liczne jeziora, a także malowniczy przełom Wieprza to doskonałe miejsce dla amatorów kąpieli, żeglarstwa, nurkowania i wędkarstwa. Na terenie powiatu istnieje również możliwość uprawiania sportów powietrznych. Doskonałe warunki do rekreacji znajdą tu również miłośnicy pieszych, rowerowych i samochodowych wycieczek. Wyznaczono i oznakowano dla nich kilka ciekawych tras.

Goszcząc na ziemi łęczyńskiej, nie można bowiem zapomnieć o skarbach kultury. Odnajdziemy tu liczne ślady zgodnego współżycia przedstawicieli wielu narodów i wielu religii: cerkiew, synagogę, piękne kościoły, romantyczne ruiny zamku, pozostałości po dawnych dworach i pałacach. Architekturę sakralną uzupełniają zabytkowe cmentarze i kapliczki znajdujące się w wielu miejscowościach ziemi łęczyńskiej. Na skraju niejednej wsi powitają nas katolickie i prawosławne krzyże. Wydarzenia historyczne, jakie rozgrywały się na tutejszej ziemi, upamiętniają pomniki, kopce i cmentarze wojenne. Są one poświęcone bohaterskim zrywom niepodległościowym, ale też zmaganiom żołnierzy podczas obu wojen światowych i wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Miłośników kultury średniowiecza zaprasza Ośrodek Archeologiczny Choina - Horodyszcze w Wólce Bieleckiej.


Turyści mogą zatrzymać się w licznych gospodarstwach agroturystycznych, które oferują nie tylko noclegi w domach gospodarzy, ale również w domkach campingowych oraz odrębnych domach dla wczasowiczów. Swoim gościom zapewniają moc atrakcji m.in.: spływy kajakowe, wędkowanie, korty tenisowe i boiska sportowe, jazdy konne i bryczką, wycieczki rowerowe po malowniczych terenach Poleskiego Parku Narodowego.
Bazę noclegową uzupełniają sezonowe ośrodki wczasowe nad jeziorami oraz hotel w Łęcznej. Na łęczyńskim "Deptaku" czekają na Państwa liczne puby, gdzie można miło spędzić weekendowy wieczór w gronie przyjaciół.

Centralne położenie w woj. lubelskim sprawia, że powiat łęczyński stanowi również idealną bazę wypadową do zwiedzania Polesia i okolic. Niedaleko stąd do pełnego zabytków Lublina, z którym Łęczna posiada bardzo sprawny system komunikacji lokalnej (busy). Zmotoryzowani turyści bez trudu dotrą też do Lubartowa, Kozłówki, Chełma, Włodawy Puław, Nałęczowa, Janowca czy Kazimierza Dolnego.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych powiatu łęczyńskiego oraz okolic znajdą Państwo na naszym portalu w zakładce "Atrakcje turystyczne" oraz "Muzea zabytki", a także w Punkcie Informacji Turystycznej w Łęcznej.


Najważniejsze imprezy cykliczne:
maj – Historyczna Majówka w Zawieprzycach, Kameralna Majówka na Pojezierzu
maj/ czerwiec – Dni Łęcznej, Biesiada Targowo- Górnicza
czerwiec – Noc Świętojańska
czerwiec – sierpień – zawody wędkarskie w Ośrodku Sportów Wędkarskich nad jez. Rogóźno
lipiec – Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej
sierpień/ wrzesień – Dożynki Powiatowe

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron