Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Atrakcje turystyczne » Kościół p.w. św. ...

Baza ofert

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej

2015-08-07 21:40:54 Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej został wybudowany w latach 1618 - 1631. Jego fundatorem był ówczesny dziedzic A. Noskowski, a budowniczym najprawdopodobniej Jan Wolff – czołowy murator ordynacji zamojskiej. Kościół znajduje się na szlaku Renesansu Lubelskiego.

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej wybudowany w latach 1618 – 1631, w stylu późnego renesansu. Jego fundatorem był ówczesny dziedzic A. Noskowski, a budowniczym najprawdopodobniej Jan Wolff – czołowy murator ordynacji zamojskiej. Świątynia ma kształt krzyża, jest jednonawowa, z prezbiterium niższym i węższym od nawy, z przylegającymi dwiema prostokątnymi kaplicami po stronie północnej i południowej. Wewnątrz kościoła znajduje się pięć ołtarzy barokowych, w tym ołtarz główny z elementami rokokowymi, zabytkowe obrazy i rzeźby. W obu kaplicach zachowały się fragmenty renesansowych sztukaterii, a pod kościołem krypta, w której pochowano m.in. kilku Łęczyńskich dziedziców z rodu Noskowskich i Firlejów.

Dzwonnica przykościelna – wzniesiona po 1781 , a przed 1805 r. Została postawiona z cegły na planie czworokąta, w stylu późnego baroku. W 1805 r. wyposażona była w cztery dzwony. W czasie wojen dzwony zostały zagarnięte przez Rosjan i przez Niemców. 1959 r. dzwonnica została wyposażona w trzy nowe dzwony, a czwarty zamontowano siedem lat później.

Budynek dawnej plebanii – Zbudowany ok. 1858 r. Drewniany, z dekoracją w stylu szwajcarskim.

Mansjonaria – Jest to późnobarokowy murowany budynek, który pierwotnie przeznaczony był dla księży mansjonarzy (duchowny noszący tytuł mansjonarza i otrzymujący z tego tytułu określone dochody). W 1930 r. dach łamany polski zastąpiono mansardowym. Korytarze posiadają sklepienia kolebkowe i kolebkowo – krzyżowe. Obecnie budynek pełni funkcję plebanii.

Kontakt:
Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej
ul. Świętoduska 2, 21-010 Łęczna
Telefon: 81 7523589
Faks: 81 7523589
http://www.magdalena.leczna.pl

Mapa

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron krakówprojektowanie stron kraków