Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Atrakcje turystyczne » Synagoga w Łęcznej

Baza ofert

Synagoga w Łęcznej

2016-07-29 09:27:28 Synagoga Duża w Łęcznej Jedna z nielicznych zachowanych w tak dobrym stanie na Lubelszczyźnie i jedna z najpiękniejszych w Polsce. Synagoga znajduje się na Szlaku Pamiątek Kultury Żydowskiej, który obejmuje: Kazimierz Dolny, Lublin, Łęczną, Włodawę, Izbicę, Zamość, Szczebrzeszyn i Biłgoraj.

Synagoga Duża - Wzniesiona w połowie XVII w. W środkowej części znajduje się murowana bima, na planie kwadratu, z czterema kolumnami toskańskimi, na których są półkoliste arkady i dwukondygnacjowa nastawa. Przy ścianie wschodniej zachował się dwukolumnowy ołtarz na rodały Aron ha - kodesz. W synagodze od 1966 roku do 2014 roku mieściło się Muzeum Regionalne, w którym zgromadzono m.in. pamiątki po Żydach licznie zamieszkujących Łęczną do II wojny światowej.
W XVI i XVII w tutejsza gmina żydowska była drugą od względem wielkości gminą w województwie lubelskim. W XIX w działał tu cadyk chasydzki Szlomo Jehuda Leib zwany Łęczynerem. Obok synagogi zgromadzono macewy z kirkutu, który kiedyś znajdował się w Łęcznej.

Synagoga Mała – zwana też Domem Modlitwy lub szkołą żydowską, została wybudowana z kamienia i cegły na początku XIX w. Od 1993 r. mieści się tutaj Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna. Z dawnego wyposażenia zachowała się kamienna umywalnia do rytualnego obmywania rąk w konchowej niszy, na ścianie zachodniej.

Informacje na temat dawnych mieszkańców Łęcznej pochodzenia żydowskiego posiadają:

Archiwum Państwowe w Lublinie
ul. Jezuicka 13, 20-950 Lublin, skrytka pocztowa 113
tel: 81/ 532 80 71, 81/ 532 80 72, 81/ 528 61 40
e-mail: kancelaria@lublin.ap.gov.pl
http://www.lublin.ap.gov.pl


Ośrodek "Brama Grodzka" - Teatr NN
ul. Grodzka 21, 20-112 Lublin
tel. 81/ 532 58 67
e-mail: teatrnn@tnn.lublin.pl
http://www.teatrnn.pl

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
ul. Tłomackie 3/5, 00–090 Warszawa
tel.: (22) 827 92 21
http://www.jhi.pl

Zwiedzanie synagogi:
Obecnie synagoga stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z siedzibą w Warszawie, (http://www.fodz.pl).

Mapa

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe