Zabytki gminy Spiczyn
2015-08-07 22:13:09
Gmina Spiczyn leży w zachodniej części Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, przy ujściu Bystrzycy do Wieprza. Część jej obszaru wchodzi w skład Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, usytuowanego w malowniczej dolinie meandrującego Wieprza. Obszary chronione, czyli Park i otulina Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, stanowią 32% obszaru gminy.
Kościół p.w. św. Anny w Kijanach – wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku w stylu barokowym – ufundowany został przez Atanazego Miączyńskiego, wojewodę wołyńskiego, jako wotum za szczęśliwy powrót z odsieczy wiedeńskiej. W ołtarzu kościoła znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Kijańskiej.
Cmentarz parafialny w Kijanach z grobowcem rodziny Skłodowskich. Jest tu pochowany m.in. Józef Skłodowski, dziadek Marii Skłodowskiej-Curie. Znajduje się tu także symboliczny pomnik z 1990 roku ku czci przywódcy podziemia antykomunistycznego, pseud. „Uskok”, poległego 21 maja 1949 roku.
Pałac neorenesansowy wraz z salą balową w Kijanach – wybudowany ok. 1850 roku – został przebudowany ok. roku 1880 przez przemysłowca Stanisława Sonnenberga. W arkadowo-filarowym portyku ustawiono posągi dwóch bogiń: Ateny i Demeter. Pałac otoczony jest parkiem podworskim, a prowadzi do niego aleja składająca się z 24 lip.
Kapliczki w Spiczynie: Najświętszej Marii Panny, domkowa, drewniana, zbudowana ok. 1850 roku i św. Floriana, wymurowana na przełomie XVIII i XIX wieku.
Mogiła w Spiczynie z prochami dwóch uczestników powstania styczniowego z oddziału Michała Heidenreicha, pseud. „Kruk”.
Cmentarz wojenny austriacko-niemiecko-rosyjski w Charlężu z lat 1915-1918 to miejsce spoczynku ok. 370 żołnierzy.
Zespół parkowo-pałacowy w Zawieprzycach obejmuje: kopiec z figurą zwieńczoną żelaznym krzyżem (mógł być formą dziękczynną Atanazego Miączyńskiego za jego szczęśliwy powrót z odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku); oficynę barokową z XVIII wieku (obecnie szkoła); barokową bramę wjazdową; ruiny zamku z XVII wieku; barokową kaplicę zamkową z końca XVII wieku; lamus z pierwszej połowy XVII wieku; ruiny klasycystycznej oranżerii z pierwszej połowy XVII wieku. Z zamkiem związana jest romantyczna legenda o brance greckiej, która została zamurowana w zamkowych lochach razem z ukochanym za odrzucenie zalotów kasztelana lubelskiego – J. Gronowskiego.
W lamusie znajduje się ekspozycja historyczna oraz siedziba Chorągwi Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty (http://www.suchekomnaty.pl).
Teren zespołu pałacowo-parkowego można zwiedzać samemu - znajdują się tam tablice informacyjne. Lamus i kaplica udostępniane są przez członków Chorągwi - tel. 607 906 722.
Mapa
Galeria