Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Muzea, zabytki » Zabytki gminy Puchaczów

Baza ofert

Zabytki gminy Puchaczów

2015-08-07 22:12:32 Kościół w Puchaczowie Puchaczów otrzymał prawa miejskie w 1527 roku od króla Zygmunta I Starego. Lokowany na prawie niemieckim, uzyskał przywileje na trzy jarmarki doroczne i targ cotygodniowy. Za aktywny udział mieszkańców w powstaniu styczniowym Puchaczowowi odebrano prawa miejskie. Właściciele dóbr w Bogdance, bracia Bogdanowiczowie, zasłynęli jako przywódcy walk o niepodległość kraju.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puchaczowie – zbudowany w późnobarokowym stylu – pochodzi z 1778 roku i zaliczany jest do klasy zabytków „0”. W roku 1854 wybudowano murowaną dzwonnicę. Świątynię okala XIX-wieczne, murowano-żelazne ogrodzenie z bramą i kapliczkami. Obok kościoła znajduje się plebania z 1809 roku.

Zobacz: Wnętrze kościoła



Kolumna ceglano-kamienna w Puchaczowie z połowy XIX wieku nawiązuje do tradycji galicyjskich „krzyży pańszczyźnianych”. Została ustawiona dla przypomnienia „po wsze czasy”, że mieszkańcy Puchaczowa są wolnymi ludźmi. Kolumna znajduje się w zabytkowym parku, w centrum Puchaczowa.

Grobowiec kamienny z okresu neolitu – odkryty w latach 90. XX wieku na jednym z okolicznych pól – pochodzi z okresu kultury amfor kulistych. Rekonstrukcja znajduje się na terenie szkoły podstawowej w Nadrybiu.

Mogiła partyzantów w Ostrówku – 24 maja 1945 roku miała tu miejsce bitwa partyzantów poakowskich z oddziału „Zawiei” z UB i NKWD. 17 – spośród poległych – spoczywa w zbiorowej mogile.

Zespół folwarczno-dworski w Ciechankach Łańcuchowskich - dawny POM. Pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W jego skład wchodzi park o powierzchni ok. 2,5 ha. Wśród drzew najliczniejsze są kasztanowce i lipy, a prawdziwą ozdobą parku jest okazały jesion liczący ok. 200 lat.

Kopiec w Ciechankach Łańcuchowskich stanął dla upamiętnienia wydarzeń z 14 na 15 sierpnia 1920 roku. Miał wówczas miejsce manewr grupy gen. Bułak-Bałachowicza i pododdziałów polskich, oskrzydlających Puchaczów i wyzwalających go od bolszewików.

Skrzyżowanie w Brzezinach Kanału Wieprz – Krzna z płynącą pod nim rzeką Świnką jest niewątpliwie rzadkością architektoniczną.

Mapa

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron