|
Zabytki gminy Ludwin
2009-03-29 20:10:04
Północna część gminy leży w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie i jego otuliny, część wschodnia wchodzi w skład Poleskiego Parku Narodowego. Na terenie gminy znajdują się najatrakcyjniejsze pod względem rekreacyjnym jeziora Pojezierza: Piaseczno, Rogóźno, Łukcze i Zagłębocze. Są one chętnie odwiedzane zarówno przez amatorów kąpieli i sportów wodnych, jak i przez wędkarzy. W pobliżu jez. Piaseczno znajduje się rezerwat „Brzeziczno”.
Budynek Urzędu Gminy w Ludwinie – wzniesiony w 1890 roku w stylu neoklasycystycznym – do dziś służy władzom samorządowym.
Dworek z 1884 roku i spichlerz z 1888 roku w Ludwinie – przed wojną dworek był siedzibą policji, a w czasie okupacji zajmowały go granatowa policja i okresowo SS.
Cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja w Dratowie z ok. 1880 roku stanowi jeden z nielicznych – w woj. lubelskim – przykładów budownictwa sakralnego wzniesionego w tzw. stylu rosyjskim. Posiada bogatą, rozczłonkowaną bryłę architektoniczną. Przed cerkwią – pozostałości po zabytkowej alei. Nieopodal znajdują się cmentarz wojenny i cmentarz prawosławny oraz drewniany dom duchowieństwa, pochodzący z XIX wieku.
Obelisk nad jez. Dratów powstał ku czci członków Polskiej Organizacji Wojskowej, poległych w manifestacji przeciwko władzy zaborczej w 1918 roku.
Zespół dworsko-parkowy w Kaniwoli reprezentowany jest przez pochodzącą z początku XX wieku uroczą willę-dworek, należącą do rodziny Zdzienieckich. Budynek otoczony jest parkiem, w którym rosną egzotyczne drzewa (w tym największa na Lubelszczyźnie metasekwoja chińska). Obok znajdują się zabudowania gospodarcze: stajnia z oborą oraz spichlerz.
Mapa
Galeria
Komentarze
|
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe
podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
|