Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Muzea, zabytki » Zabytki gminy Ludwin

Baza ofert

Zabytki gminy Ludwin

2009-03-29 20:10:04 Północna część gminy leży w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie i jego otuliny, część wschodnia wchodzi w skład Poleskiego Parku Narodowego. Na terenie gminy znajdują się najatrakcyjniejsze pod względem rekreacyjnym jeziora Pojezierza: Piaseczno, Rogóźno, Łukcze i Zagłębocze. Są one chętnie odwiedzane zarówno przez amatorów kąpieli i sportów wodnych, jak i przez wędkarzy. W pobliżu jez. Piaseczno znajduje się rezerwat „Brzeziczno”.

Budynek Urzędu Gminy w Ludwinie – wzniesiony w 1890 roku w stylu neoklasycystycznym – do dziś służy władzom samorządowym.

Dworek z 1884 roku i spichlerz z 1888 roku w Ludwinie – przed wojną dworek był siedzibą policji, a w czasie okupacji zajmowały go granatowa policja i okresowo SS.

Cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja w Dratowie z ok. 1880 roku stanowi jeden z nielicznych – w woj. lubelskim – przykładów budownictwa sakralnego wzniesionego w tzw. stylu rosyjskim. Posiada bogatą, rozczłonkowaną bryłę architektoniczną. Przed cerkwią – pozostałości po zabytkowej alei. Nieopodal znajdują się cmentarz wojenny i cmentarz prawosławny oraz drewniany dom duchowieństwa, pochodzący z XIX wieku.

Obelisk nad jez. Dratów powstał ku czci członków Polskiej Organizacji Wojskowej, poległych w manifestacji przeciwko władzy zaborczej w 1918 roku.

Zespół dworsko-parkowy w Kaniwoli reprezentowany jest przez pochodzącą z początku XX wieku uroczą willę-dworek, należącą do rodziny Zdzienieckich. Budynek otoczony jest parkiem, w którym rosną egzotyczne drzewa (w tym największa na Lubelszczyźnie metasekwoja chińska). Obok znajdują się zabudowania gospodarcze: stajnia z oborą oraz spichlerz.

Mapa

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych