|
Zabytki gminy Cyców
2009-07-31 07:57:08
Gmina Cyców jest największą gminą powiatu łęczyńskiego. Nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od produkowanego tu w dawnych czasach sukna, zwanego „cycem”. Teren ten zamieszkiwała ludność zróżnicowana pod względem narodowościowym, kulturowym i religijnym: Polacy, Niemcy, Rusini, Żydzi. Na terenie gminy znajduje się niezwykle cenne przyrodniczo i zarazem największe jezioro Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego: Uściwierz (ok. 284 ha) oraz rezerwaty: „Świerszczów” i „Ciesacin”. Gmina graniczy z Poleskim Parkiem Narodowym.
Dawną cerkiew pounicką p.w. św. Michała Archanioła w Cycowie zbudowano w latach 1860-1870 w stylu bizantyjskim. W 1875 roku przemianowano ja na cerkiew prawosławną, a w 1918 na kościół rzymskokatolicki p.w. Opieki św. Józefa. Świątynia jest murowana i pokryta blachą. Nad nawą środkową znajduje się ciężka sygnaturka, gdzie jeszcze w 1920 roku była bania bizantyjska. Dzwonnica – umieszczona na przykościelnym placu – powstała w 1871 roku. Naprzeciw kościoła stoi figura NMP z 1862 roku.
Pomnik w Cycowie wzniesiony został ku czci bohaterów poległych 16 sierpnia 1920 roku w bitwie z bolszewikami. Bitwa przeszła do historii jako przykład zwycięstwa polskiej kawalerii nad przeważającymi siłami wroga. Decydującą rolę odegrała szarża 3. i 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Wzmianka o bitwie znajduje się na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Kircha i pozostałości po dawnym folwarku w Cycowie w latach 80. XIX wieku odkupione zostały przez Niemców. Do 1940 roku znajdował się tu zbór ewangelicki, jeden z trzech (obok Chełma i Kamienia) na Chełmszczyźnie, w których odprawiano stałe nabożeństwa.
Cmentarz wojenny w Cycowie z I wojny światowej to miejsce wiecznego spoczynku także bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.
Obelisk w Wólce Cycowskiej poświęcony jest Żydom i Polakom zamordowanym w czasie II wojny światowej.
Park podworski w Kol. Garbatówka wpisany jest do rejestru zabytków, wraz z drzewami oznaczonymi w 1985 roku jako pomniki przyrody. Ochronie podlegają również ogrody dworskie, pozostałości po sadzie i układ wodny.
Świątynia drewniana w Świerszczowie to dawna cerkiew parafialna p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża, której budowę zakończono ok. 1875 roku. Charakteryzuje się konstrukcją zrębową. Od roku 1921 do dziś pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego p.w. św. Bazylego. Naprzeciw wejścia do kościoła znajduje się drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowo-ramowej.
Strona Gminy Cyców: http://ugcycow.pl
Film promocyjny o Gminie Cyców: Film
Mapa
Galeria
Komentarze
|
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe
podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
|