Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Atrakcje turystyczne » Poleski Park Narodowy

Baza ofert

Poleski Park Narodowy

2018-05-08 08:26:26 Siedziba PPN w Urszulinie Obejmuje 6 gmin: Hańsk, Ludwin, Sosnowica, Stary Brus, Urszulin i Wierzbica. Dyrekcja Parku znajduje się w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie, a Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w sąsiedniej wsi Stare Załucze. Wytyczone szlaki turystyczne, wzniesione wieże widokowe oraz wskazane miejsca biwakowe pozwalają poznać walory Polesia Lubelskiego bez zagrażania wrażliwej faunie i florze.

Poleski Park Narodowy został utworzony w 1990 r. Wodno-torfowiskowy charakter parku, a jednocześnie fakt, że niemal połowa (49 %) jego powierzchni pokryta jest różnorodnymi zbiorowiskami leśnymi i zaroślowymi stwarza dogodne warunki do bytowania i rozwoju wielu chronionym gatunkom roślin i zwierząt.

Infrastruktura służąca udostępnianiu terenów Parku do celów turystyki o charakterze edukacyjnym pozwala odwiedzającemu nas turyście zajrzeć do najurokliwszych miejsc tego regionu.
Na terenie parku:
1. Ścieżki przyrodnicze PPN:
- piesze: "Czahary" - 6,5 km, "Spławy" - 7,7 km, "Dąb Dominik" 2,5-3,5 km, "Perehod" - 5 km, ", "Obóz powstańczy" - 4 km, "Żółwik" - 0,5 km, "Tropem przyrody" - 0,2 km.
- rowerowe: " Mietiułka" - 21 km
2. Szlaki turystyczne PTTK
3. Szlaki rowerowe Regionu Lubelskiego -
4. Poleski Szlak Konny
5. Wieże widokowe: Durne Bagno, Bagno Staw, Bagno Bubnów, ścieżka Spławy, ścieżka Obóz powstańców
6. Parkingi, pola biwakowe, wiaty


Ośrodek Dydaktyczno - Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie to ważny obiekt pełniący funkcję edukacyjną. Tutaj znajduje się „Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego", w którym, w okresie od września do maja, można oglądać małe żółwie błotne. W budynku OD-A w specjalnie do tego celu przygotowanej sali projekcyjnej zwiedzający mogą obejrzeć filmy poświęcone przyrodzie Poleskiego Parku Narodowego i kulturze Polesia. Filmy w szczególny sposób pozwalają zgłębić tajemnice bagien, a dla tych, którzy mają mniej szczęścia w terenie, umożliwiają spotkanie z mieszkańcami poleskich torfowisk. W budynku OD-A mieści się dyrekcja PPN, oraz biblioteka z niewielkim księgozbiorem. Tutaj w czytelni, można na miejscu skorzystać z licznych pozycji naukowych, wydawnictw książkowych, prac magisterskich oraz innych opracowań.

Obok budynku Ośrodka znajduje się Ogród Dydaktyczny, po którym spacer, może stać się także ciekawą lekcją przyrody. Można tu obejrzeć niektóre interesujące gatunki flory naszego regionu. To z kolei stanowić może wstęp do wycieczki florystycznej pozwalającej poznać roślinność bagien Parku.

Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu składa się z muzeum, wiaty muzealnej, ścieżki „Żółwik" z oczkiem wodnym, Ośrodka Rehabilitacji zwierząt z wolierą dla ptaków i wybiegiem dla ssaków, oraz zadaszenia turystycznego i miejsca na ognisko. W części muzealnej zgromadzone są zbiory na które składają się eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne (militaria, numizmaty, dokumenty) i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.

Poleski Park Narodowy
Ośrodek Dydaktyczno - Administracyjny
ul. Lubelska 3a, 22-234 Urszulin

tel.: (0 82) 571 30 71, 571 30 72
e-mail: biuro@poleskipn.pl


Więcej informacji: http://www.poleskipn.pl

Mapa

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron krakówtworzenie stron kraków