Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Baza ofert

Kijany

2016-05-30 09:32:15 Pałac Sonnenbergów w Kijanach Położone malowniczo na lewym brzegu Wieprza, istnieją od początku XI wieku. Nazwa miejscowości wywodzi się od jeńców wojennych przyprowadzonych z Kijowa i osadzonych w 1018 przez zwycięskiego B.Chrobrego. Główną atrakcją miejscowości jest pałac Sonnenbergów.

Pałac neorenesansowy z XIX w. Obok pałacu stara oficyna dworska o grubych murach. Pałac otacza park podworski, częściowo zdewastowany oraz aleja składająca się z 27 lip, prowadząca do pałacu. Obiekt na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach - ogólnodostępny, do zwiedzania z zewnątrz.

Kościół parafialny pw. św. Anny - zbudowany w stylu barokowym, rozbudowany w 1911 r. Lokalne sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Kijańskiej.

Cmentarz parafialny - m. in. z grobowcem rodziny Skłodowskich. Jest tu pochowany Józef Skłodowski, dziadek Marii Skłodowskiej-Curie. Na cmentarzu symboliczny pomnik kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok - jednego z przywódców podziemia antykomunistycznego, który zginął w okolicy.

Zabytkowe domy: drewniane - nr 6 (1925 r.), nr 11 (lata 30. XX w.), nr 17 (1935 r.); murowane - nr 2 dawna oficyna (pocz. XX w.), nr 24, dawny czworak (pocz. XX w.

Mapa

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe