Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Aktualności

RSS

Jak żyć w kwarantannie?

Liczba osób, które mają nadzór sanitarny bądź zostały poddane kwarantannie będzie się powiększała. Lekarze epidemiolodzy zapowiadają, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. Lubelski oddział NFZ przygotował ulotki o kwarantannie, z których dowiemy się co można robić w tym czasie, a co jest zabronione. Jak powinna przebiegać kwarantanna w domy, jak funkcjonować z domownikami jeśli osoba z podejrzeniem koronawirusa nie mieszka sama?

Zalecenia w przypadku kwarantanny w domu:
- nie opuszczać domu
- nie wychodzić do sklepu
- nie spotykać się z innymi osobami
- nie zapraszać ludzi do domu
- zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.

Jeśli ktoś mieszka z rodziną, to należy:
- w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry
- używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu
- korzystać z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy. Jeśli nie ma takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki należy zdezynfekować ją dostępnym środkiem czystości.

Ponadto należy:
- wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie
- zachować zasady higieny, często myć ręce
- dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów
- monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie
- udzielać informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym pracownikom Inspekcji Sanitarnej.

W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji, którzy weryfikują pozostanie w domu podczas kwarantanny.
W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, należy skorzystać z teleporady; lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.

Więcej informacji można uzyskać na www.gov.pl/koronawirus oraz dzwoniąc na infolinię NFZ: 800 190 590.
(źródło: Oddz. Lub NFZ, LUW)

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stronprojektowanie stron