Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Aktualności

RSS

Oddział oparzeń dla dzieci w Łęcznej ma 5 lat!

Co roku, od kiedy we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej powstała dziecięca „oparzeniówka” do szpitala w Łęcznej w grudniu przychodzi Mikołaj. W tym roku był po raz piąty. Na spotkanie z nim zapraszane są dzieci z całej Polski, które były tu wcześniej leczone. Tym razem do Łęcznej przyjechało 119 małych pacjentów ze swoimi opiekunami. Korytarz przed oddziałem WCLO na II piętrze wypełnił się tłumem.

- Cieszymy się, że znowu zechcieliście do nas wrócić. Spotkanie z Wami, wprowadza nas w w dobry, świąteczny nastrój – powiedział na powitanie gości Krzysztof Bojarski, dyr. SPZOZ w Łęcznej, który na każdym spotkaniu podkreśla, że te wizyty są dowodem na to jak bardzo potrzebny był oddział dziecięcy we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń.
Prof. Jerzy Strużyna, lekarz koordynujący WCLOiChR, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej życząc wszystkim zdrowia powiedział, że chciałby, żeby oddział dziecięcy było w gotowości, ale żeby nie było w nim pacjentów.
Statystyka nie pozostawia jednak złudzeń. WCLOiChR w Łęcznej na ten oddział przyjęło od października 2014 r. ponad 1100 pacjentów, w tym roku 179 dzieci (dane do 2 grudnia br.). - Największą grupa dzieci, która ulega oparzeniom to maluchy od 1,5 roku do dwóch lat, a przyczyną gorące płyny – mówi dr Magdalena Bugaj ze WCLOiChR, która w Łęcznej pracuje od 10 lat.
Przez dekadę sporo zmieniło się też w metodach leczenia.
- Kiedyś o były to zwykle opatrunki, a dziś wykorzystujemy substytuty skóry, sztuczny naskórek który sprawia, że opatrunku nie trzeba często zmieniać, więc rana szybciej się goi – mówi prof. Jerzy Strużyna, szef WCLOiChR.
Zmienił się też sposób oczyszczania ran u dzieci. - Nie wycinamy martwych tkanek chirurgicznie, ale stosujemy enzymatyczne oczyszczanie ran – wyjaśnia dr Magdalena Bugaj. - Wykorzystujemy do tego preparat nexobrid, który zawiera bromelinę, enzym występujący w ananasach i ma między innymi właściwości rozpuszczania martwych tkanek.
Plusem takiego leczenia jest też lepszy efekt związany z przerostem blizn. Stosowanie nexobridu sprawia, że są elastyczniejsze, a skóra szybciej odzyskuje naturalny wygląd.
Wschodnie Centrum jest jednym z kilku ośrodków w kraju, które prowadzi badania związane ze skutecznością enzymatycznego oczyszczania ran.

Na spotkaniu z Mikołajem w łęczyńskim szpitalu jak zwykle były prezenty, część artystyczna i...magiczna niespodzianka. Piosenki i kolędy zaśpiewały dzieci z Domu Kultury w Puchaczowie: Ala Roczon, Mikołaj Skoczylas, Nikola Śledź, akompaniował Jakub Kucybała. Na co dzień pracują one pod okiem Krzysztofa Zgórskiego. Na zakończenie spotkania wystąpił iluzjonista z Lublina Michał Zaorski. Były m.in. znikające kulki, karty i magiczna różdżka.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2021 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www