Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Aktualności

RSS

Jak z małego oddziału wyrosło centrum o krajowym zasięgu

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej rozpoczęło działalność 24 sierpnia 2009 roku. - Mija 10 lat odkąd zdecydowaliśmy się zbudować oddział, który stał się szansą na nową jakość wysokospecjalistycznej pomocy w zakresie leczenia oparzeń, odmrożeń i chirurgii rekonstrukcyjnej – powiedział prof. Jerzy Strużyna, szef WCLOiChR w Łęcznej, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej.

Z okazji jubileuszu, w Kazimierzu Dolnym w dniach od 5 do 7 września 2019 r. zorganizowano konferencję naukową pt. „Metody i techniki w leczeniu oparzeń i chirurgii rekonstrukcyjnej – retrospekcja i przyszłość”. Uczestniczyli w niej specjaliści od oparzeń, chirurdzy plastyczni, onkologiczni, szefowie szpitali i oddziałów leczenia oparzeń z całego kraju, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Krzysztof Bojarski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Łęcznej, w którym 10 lat temu powstało WCLOiChR witając gości przypomniał jego początki.
– Nie wiem czyj to był pomysł, żeby w Łęcznej powstała „oparzeniówka”, ale pamiętam jak z Piotrem Rybakiem, który był wtedy dyrektorem szpitala postawiliśmy sprawdzić jak takie oddziały funkcjonują w kraju. Pojechaliśmy do Siemianowic, gdzie było miło, ale nie zachęcano nas do tworzenia takiego oddziału mówiąc głównie o problemach i trudnościach. Wybraliśmy się do Gryfic, gdzie poznaliśmy doktora Andrzeja Krajewskiego, który bardzo konkretnie przedstawił sytuację. Prof. Strużyna był tam wtedy konsultantem. Umówiliśmy się, że obaj panowie przyjadą do Łęcznej. Tak też się stało. - Było chyba maj, kwitł rzepak, było wokół szpitala żółto – wspomina dyr. Bojarski. - Oprowadzaliśmy naszych gości po budynku, w który unosił się jeszcze budowlany pył. Na koniec wizyty profesor powiedział: „ja tu zostaję”.
- Efektem tej decyzji jest to, że w Łęcznej mamy Wschodnie Centrum, które jest dziś wiodącym ośrodkiem w kraju - stwierdził dyrektor Krzysztof Bojarski.
O wydarzeniach sprzed dekady przypomniał także były dyrektor SPZOZ w Łęcznej Piotr Rybak. - Gdyby nie profesor takie centrum by nie powstało. To osoba pana profesora sprawiała, że młodzi ludzie chcieli się tu kształcić, a pacjenci leczyć – podkreślał były dyr. szpitala w Łęcznej.
Gratulacje, życzenia przekazywali także zaproszeni goście. - To duma Lubelszczyzny – mówił na jubileuszu wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek.
- To najbardziej perspektywiczny i najlepszy ośrodek w kraju – stwierdził Maciej Kuczyński, chirurg plastyczny i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
Wszystkie wyrazy uznania, pochwały, gratulacje jubileuszowe znalazły mocne uzasadnienie w faktach, które były przedstawione w wystąpieniach i prezentowane podczas konferencja przez lekarzy WCLOiChR.
Według danych szpitala, Wschodnie Centrum z roku na rok przyjmuje coraz więcej pacjentów. W 2009 – było ich 87, w 2010 – 275, a w 2018 trafiło tu 1353 osoby.
Największy wzrost przyjęć i wykonanych zabiegów odnotowuje oddział chirurgii rekonstrukcyjnej. W 2015 roku, od kiedy Łęczna pełni całodobowy dyżur replantacyjny dla całego województwa lubelskiego w zakresie chirurgii ręki, przyszywa się tu coraz więcej palców, a także i dłonie. W tym roku udało się przeprowadzić skuteczną replantację ręki u dwudziestoczterolatka z województwa podkarpackiego. Według szpitalnej statystyki, w 2015 roku na oddziale chirurgii rekonstrukcyjnej odnotowano 491 hospitalizacji, a w 2018 było ich już 956.
Wschodnie Centrum to także skuteczne leczenie pacjentów ze zespołem Lyell’a, czyli rozległą martwicą naskórka. To również miejsce leczenia dzieci wymagających operacji, dzieci z oparzeniami różnego stopnia, w wieku od kilku miesięcy do 18 lat.
WCLOiChR jest oddziałem szpitala powiatowego, ale stało się ośrodkiem o zasięgu krajowym. W 2017 roku za swoją działalność wykraczającą poza granice województwa, a nawet kraju WCLOiChR otrzymało tytuł Ambasadorem Województwa Lubelskiego.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www